Leányálmok, avagy, hogy tud ennyire feltölteni a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

A „sosem néz ki semmi sem úgy ahogy elképzelted”-nek is lehet ellenpéldája. Nincs megfelelő szó rá, hogy elmondjam, mennyire hangulatosnak képzeltem el a Bánffy Palota udvarát, és hogy mennyire olyan is, amilyennek elképzeltem. Beszél helyettem egy kicsit a beszámoló, de javasolnám, hogy inkább csatlakozzatok a folyton zsongó, nyüzsgő tömeghez jövőtől minden évben, hiszen nem is azt mondanám, hogy megéri, hanem hogy ilyen az igazi feltöltődés.

 


Megnyitó

Hogyha olvasunk kérdezünk, ha kérdezünk gondolkodunk és ez a fejlődés útja”, ezzel az útravalóval indítanám a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhetet. Elmélkedtünk, egy nyelvtörténeti utat bejárva, ahol a könny és a könyv szó folyamatosan felcserélhető volt. Olyan gyerekkori tanulságok is elhangzottak, hogy a kenyeret meg kell becsülni, a fecskére vigyázni kell, édesanyánkat pedig szeretni. Viszont egyikkel sem CSAK ezt kell tenni. Ugyanakkor, bár vannak jó és rossz könyvek is, mindig többet jelenthetnek, mint egy asztali dísz vagy egy kerti abrosztámasz. De nem elkerülendő az sem, hány összeköttetés van ismert íróink és költőink összessége között. Végezetül pedig, akárhol olvasol is, ülve-állva, buszon-vonaton, az olvasás és a könyvek nem magányt jelölnek, hanem közösséget teremtenek.

 

Én is sokat kérdezek, néha félek a kérdésektől, de valóban így fogok egyre többet tudni - vagyis fejlődni. A kérdezés adta vágy boldogságával vártam a könyvbemutatókat és író-olvasó beszélgetéseket. Egy barátnőm és a pont meglátogató családom kíséretében telt a Könyvhét. A megnyitót követte egy díjátadó, ezalatt elindultunk, hogy először szemügyre vegyük a könyvvásárt: miben jobban elmerülve, mire csak rápillantva, de még a meséskönyvek illusztrációit is értékelve.

 

Kicsi kozmosz, nagy világ

Miután a moderátor, Péter Blanka unokahúgának megtudtuk kíváncsiskodó "mit olvasol?" kérdését, amit a mottóként szolgáló bálna szövegforma talán meg is válaszolt, első kérdésként fel is merült, hogy mit mondana Selyem Zsuzsa, miről szól ez a könyv. "Min kattogsz?" - kérdezte Blanka, "hogyan lehet mégis szépen élni" - teljesedett ki a válasz. A könyv minden fejezet címe egy kérdés. Ahogyan az idézett kijelentés is lehet kérdés. „Mindenki valamiben tehetséges” - hangzik el Zsuzsától. Épp a könyvbemutató előtt vitatkoztam egy fontos személy véleménye miatt a tehetségről. És „milyen szépen lehet élni”, mikor mégis azt mondják létezik a tehetség. Három humoros részletet felolvasása előtt említi meg: "sajnos nem vagyok jó viccmondó, kacagni viszont annál jobban szeretek". A kérdésekre visszatérve „nincs buta kérdés, csak az álkérdések: azok fölöslegesek”. Tulajdonképpen nem is tudjuk meg általánosan, miről szól ez a könyv. Szól inkább a nagy- és kis kérdésekről!

 

Író-olvasó találkozó és nincs amnézia

Több halmozott programból kifolyólag sajnos az utolsó eseményem a könyvhéten a Dragomán Györggyel és Szabó T. Annával folytatott beszélgetéssel egybekötött író-olvasó találkozó volt. Az esemény első felét az aznap körülbelül ötödik beszélgetését átélő Visky András vezette. Indításként fel is tette azt az igen erős kérdést, hogy Szabó T. Anna tulajdonképpen hazajön-e Kolozsvárra. Ezt követően az otthon kérdésköreit vezették végig, körül járva Marosvásárhelyt és Kolozsvárt. Több nem várt kapcsolódásra is fény derült Szabó T. Anna és Dragomán György között, például rokonok, akik tanulmányi segítséget nyújtottak a korábbi időkben. Kapcsolatukat is izgalmas volt végig követni, a nem egyetértések egy-egy pontján Visky András humoros megjegyzéseket tett, például, hogy igazán ülhetett volna a bal oldaluk helyett középre is, de jött is a válasz, hogy ez nem igazán lett volna jobb ötlet. Illetve nyilván sor került több irodalmi alkotásuk átbeszélésére is, Szabó T. Anna Elhagy című kötetének azonos címet viselő verse pedig külön figyelmet élvezett. Nincsenek szavaim mennyire örültem, hiszen számomra a legszebb verset jelenti, és még édesanyám emlékeiben is felhozta mikor felolvastam neki, legyen ez bármennyire is vitatható gondolat. Megleptésként Visky András a technikusok segítségével megmutatta nekünk az Elhagy - meglepő módon bariton - zenei feldolgozását, ami teljesen másképp szól, mint ahogyan többünk a verset elképzeli és átéli. A végén pedig szövegfelolvasásra is sor került. A lezárás után én is dedikáltathattam édesanyám könyvét kettőnk nevére, a Határt, aminél meghatározóbb bármilyen állapotra gyógyírt nyújtó könyvet még nem ismerek. Akármilyen kihívás elé állok a kötet pár novellájának olvasása elindítja bennem a kellő gondolatokat, hogy válaszra vagy megoldásra jussak, ettől függetlenül a könyv eleje: Kupleráj és amnézia az örök kedvenc(em).

 


Koncertek

Első estén, csütörtökön az Anyám tenyere könyvbemutatót átugorva tértünk a címadó könyv koncepciójával összeállított Kollár-Klemencz Kamarazenekar koncertre. Erre az estére egyedül mentem, és nagyon kellemes volt időt tölteni magammal, habár a szaladgáló gyermekek hangulatos zsibongása és a közös élményt megélő tömeg között nem érezhettem magam egyedül. A koncert során elhangzott a két album - a már rég kiadott és a még készülőben levő - számai közül több is, illetve a balladák női sorsairól szóló kötet szövegei, nem kihagyva pár nagyon szeretett még a Kistehén időből született dalt sem.

 

A második este zárásaként a HOBO 80 keretein belül találkozhattunk Földes László Hoboval. A tegnapról megismert komfortos környezet és meleg esti hangulat teljesen megmaradt. A tömeg csak még nagyobb volt. Az előadás beszélgetéssel volt összekötve, Hobo mesélt, összekötötte nekünk a különböző performatív elemeket, hiszen nem csak több dalt elénekelt gitárosával de szavalt is. Átfogó esti előadás volt, semmi nincs, ami hiányzott belőle.

A Müller Péter Sziámi és Egressy Zoltán utolsó esti koncertjét sajnos-nem sajnos csak a dedikálásra való sorból hallhattuk. Ennek ellenére teljes mértékben biztosította a várakozás hangulatát, hol kifejezetten izgalmas- hol nagyon tisztán és szépen csengő volt, amit hallottunk. Mindenképp megadta a záró estés hangulatot, nagyon nyugodt atmoszférát képzett, hagyva, hogy elmélyüljünk, akár a hétvégén szerezett irodalom-élményeinkben is.

A csütörtöktől vasárnapig tartó zsúfolt időszakot összefogalván csak annyit szeretnék mondani, hogy ahogyan az az indításában is elhangzott: az olvasás öröme valóban összehoz. És egy olyan komfortkörnyezetet hoz létre számunkra, ahol minden, mint egy álom, elgondolkodtat, fejlődésre bír, mégis így szép és teljes. Leírhatatlan az a nyugalom és kellemes érzés, ami minden nap során eltölt, miközben hasonló emberek vesznek körül - legyenek ezek írok, vagy olvasók.

Fénykép: Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Szécsi Bernadett

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments