Humorosan előadott tragédia: Nathan Filer - A zuhanás sokkja ajánló

Nathan Filer, brit író 1980-ban született Bristolban, ahol tanulmányait elvégezve egy pszichiátriai intézet ápolójaként dolgozott tíz éven át. Művészi tehetsége már 2005-ben megmutatkozott, amikor az Oedipus című kisfilmjével elnyerte a BBC Legjobb Új Filmrendezőjének járó díjat. Később mégis az írói pályán kötött ki, első regénye megírásával, amely hamar sikeresnek bizonyult, és számos elismerést kapott. Filert A zuhanás sokkja című könyv megírásához munkahelyi tapasztalatai vezették, azzal a céllal, hogy a mű hatására az olvasók elgondolkodjanak, és elfogadóbbak legyenek azon embertársaikkal szemben, akik nap mint nap lelki harcot vívnak saját magukkal.



A könyv főszereplője Matthew, aki imádott bátyja halála óta mentális betegségével, a skizofréniával küzd. A történet során végigkövethetjük az életét, a gyermekkorától a húszas éveinek elejéig. Megtudhatjuk, miként került tudathasadásos állapotba édes testvére elvesztése után, hogyan zajlott le az ő fejében a tragédia, miként élte meg a történteket, és végül hogyan menekült fokozatosan a képzelte világába.


A könyv leírása alapján úgy gondolhatnánk, hogy ez egy klasszikus drámai mű, melynek hatására az olvasóból mély szomorúság és sajnálat tőr elő. A könyv szerzője azonban olyan humorosan, szórakoztatóan és szeretettel adja elő ezt a tragikus történetet, hogy még azok számára is könnyen emészthető lesz, akik nem bírják elolvasni a szomorú valóság papírra vetett formáját.


A zuhanás sokkja alapjában véve egy szívszorító, valósághű sztorit mesél el, a szerző nagyszerű humorával fűszerezve, azonban kevésbé ajánlom a könyvet azoknak, akik akciódús eseményekre számítanak, mert a könyv inkább érzelmi síkon próbálja megközelíteni a történet mondanivalóját. Ez logikusan hangzik, ha arra gondolunk, hogy egy mentális betegség nagy része az ember elméjében zajlik le, a külső látszat csak a dolgok felszínét karcolja. Nyilván a környezeti hatások is befolyásolják az egyén lelkében és elméjében lezajló folyamatokat, ennek ellenére a hangsúly mégis a szubjektív bemutatásmódon van.


A szerző lassan vezeti fel a történetet, a könyv eleje talán kissé vonatottnak tűnik, azonban egyharmadánál szépen kezd kibontakozni a cselekmény, apránként körvonalazódik előttünk a történet lényege. Habár nem számíthatunk túl sok akcióra, ezt mégis bőségesen kompenzálja a különböző karakterek részletes kidolgozása, hiszen ahhoz, hogy főszereplőnk belső érzéseit megérthessük, fontos, hogy először jól megismerkedjünk a környezetével.


A könyv felépítéséről csak annyit mondanék, hogy elsőre talán zavarónak tűnhet, ahogy fejezetenként ugrálunk a jelen és múlt eseményei között. Kissé darabos a szöveg elrendezésében és zavarosnak tűnhetnek a mondatszerkesztések, azonban a könyv témáját tekintve ez egy zseniális szerzői húzás, hiszen még élethűbben demonstrálja egy beteg ember zavaros gondolkodásmódját.


Ezt a könyvet azoknak tudom ajánlani, akiket érdekel egy megközelítőleg hiteles leírása a skizofréniának, akik szeretik a szubjektív megközelítéseket és főként azoknak, akik szeretnek a könyv valódi üzenetén töprengeni. 


Dávid Viktória 

Újságírás, III. év

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments