Valóban tudatosan használjuk az online portálokat? A virtuális világ tényleg annyira veszélyes kezd lenni, mint ahogyan azt mondják? A tanárok lépést tudnak tartani azokkal a diákokkal, akik megtestesítik a virtuális társadalmat?
Ezekhez hasonló kérdésekre kerestük a választ a VIBE Koli előadásán, amelyet Dr. Ármeán Otília, Falyuna Nóra és Gábor-Szafta Szende tartott a hallgatóknak.
A digitális műveltség a kornak azon sajátossága, hogy mind a virtuális, mind a valós életben el kell sajátítanunk olyan skilleket, képességeket, amelyek által mindkét világban könnyen tudunk tájékozódni. Erre biztosít alkalmat a ShiftSpace.io program, amelynek fő célja, hogy a jelentkezők ne csupán elméleti tudást nyerjenek el, hanem ezt a későbbiekben a gyakorlatba is tudják helyezni.
Az előadók kiemelték, hogy a folyamatosan fejlődő technika ma már a részünkké vált, ezért szükséges lenne többet beszélni róla, a digitális eszközök és az ember közötti kapcsolatról. Sok esetben az iskolák ki akarják zárni az okostelefonok vagy más okos kütyük használatát a tanóráról, mert elvonja a diák figyelmét, azonban nem számolnak azzal, hogy ez a generáció az alapja a virtuális társadalomnak. Sokkal fontosabb lenne, ha inkább kiaknáznák ezeket a lehetőségeket, egy új rendszert próbálnának felépíteni, pl. egy VR szemüveg segíthet egy gyerek lámpalázának legyőzésében. Ugyanakkor számos olyan negatív előnnyel is kell számolnunk, mint a vizuális anyagok manipulációja, a fake news, vagy épp az internetes zaklatás. A képzés ezek felismerésében is segítséget nyújthat.
A jelentkezők 6 héten keresztül alapismereteket sajátíthatnak el képzett, szaktudással rendelkező személyek felügyelete alatt, utána pedig kötelezően szintfelmérőteszten kell átesniük. Azok, akik sikeresen veszik az első akadályt, részt vehetnek a képzés gyakorlati részében, aminek elvégzése következtében már kezdő szintű programozóként helyezkedhetnek el. Fontos tudni, hogy az elméleti rész ingyenes, azonban a gyakorlati rész fizetős. Mindkét esetben magyar nyelvű oktatásban részesülnek a pályázók, azonban szükséges egy középszintű angol nyelvtudás is.
A képzés végén nemcsak egy új munkával gazdagodhatnak a résztvevők, hanem kellő figyelemmel tudják majd követni az online világ történéseit, kiszűrni a veszélyeket. Ha többet szeretnél megtudni róla, akkor látogass el a ShiftSpace.io linkre.
Ágoston Zsófia
0 Megjegyzések