Párkapcsolati kihívások a digitális világban
Minden nap nézel tükörbe, ismered arcod minden vonását. De ismered a digitális arcodat is? Gondolkoztál már azon, hogy a digitális tükörképed milyen összhangban van a valósággal? Esetleg volt olyan érzésed, hogy rajtad kívül mindenkinek irigylésre méltóan tökéletes élete van? Érdekel a digitális bennszülöttek párkapcsolati kihívásán való felülemelkedés? Olvasd el a VIBE Koli erről szóló előadásának összefoglalóját!
A VIBE Koliban Gergely Orsolya, a Sapientia Tudományegyetem tanára, fejtette ki véleményét – kutatásokkal alátámasztva – arról, milyen előnyei, esetleges hátrányai vannak a digitális kapcsolatok fenntartásának. Az előadáson rengeteg olyan téma került terítékre, ami a milleniumi generációt kifejezetten érinti. Ezen gondolatfelhőből tolmácsolnék párat.
A digitális világ hátrányai, hogy minden „csilivili”, mindenkinek olyan tökéletes élete van, mindenki olyan szép a képeken, boldog, nyaral, és eközben csak mi vagyunk otthon. Sokan szomorkodunk, hogy milyen unalmas az életünk. De megfordult már a gondolat benned, hogy mi is van ennek a hátterében? Vajon tényleg olyan boldog az a személy? A virtuális világnak köszönhetően azok lehetünk, akik szeretnénk. Sok esetben ezáltal egy nagyon kisminkelt, tökéletesnek látszó maszkot öltünk magunkra. Egyre több narcisztikus személyt nevel ki az internet, akiknek frusztrációt okoz egy posztolt képre kapott reakció, vagy annak hiánya. Sajnos a mai világ egyik legnagyobb csapdája, hogy rengeteg impulzus ér minket naponta, és a közösségi média azt az érzést keltheti, hogy rajtunk kívül mindenki milyen szerencsés. Ebből fakadóan nő az elégedetlenek, boldogtalanok száma.
Az a probléma is megfogalmazódott többek között, hogy egyre jellemzőbb a felszínesség, mindenki mindent gyorsan csinál: az üzenetek, posztok igénytelenek lesznek, mind helyesírás, mind fogalmazás szempontjából. Hashtagekbe szűkítjük gondolatainkat (holott a hashtagek nem is erre valók, szerk.), nem figyelünk a részletekre. Ez a felszínesség a kapcsolatokban is megnyilvánul. Hány olyan Facebook ismerősünk van, akikkel valóban tartjuk is a kapcsolatot? Sok esetben még az utcán se köszönünk ezeknek a „barátoknak”. De vajon tényleg csak hátránya van ennek a digitális bennszülöttségnek? Kiderült, hogy a vélemények megoszlanak.
Tanárok, szakemberek számolnak be az új médium előnyeiről is. Az új „ördög”, az internet hasznos is lehet. Hatékonyabb nyelvtanulást tesz lehetővé, ami a személyes fejlődést segíti, emellett gyorsabb általa a kommunikáció, ami közelebb hozhatja egymáshoz az embereket. Tehát az eszköz, ami a fent említett nehézségeket okozza, hozhat jót is az életünkbe.
A közérzetünk javításához hozzájárulhat az alapos tájékozódás és a gondos szelektálás. Vajon tényleg szükségem van arra, hogy annyi impulzust fogadjak be naponta? – tegyük fel a kérdést magunknak a krízis elkerüléséhez! Talán amögött a látható siker mögött rengeteg kemény munka áll? Úgy gondolom, ez mindenképp egy olyan téma, amit sokat lehetne boncolgatni. Ami talán konklúzióként levonható, és tanács lehet a jövőre nézve: próbáljuk meg kapcsolatainkat elsősorban személyesen intézni, és törekedjünk az információk szelektálására!
Benedek Bernadette-Katalin
0 Megjegyzések