Perfekcionizmus és magányosság - avagy miről is árulkodik az erdélyi egyetemisták mentális egészsége?



Mit tudunk a mentális és érzelmi egészséget befolyásoló tényezőkről? Valójában milyen hatással vannak ránk a közösségi hálók? Mi okozhatja a magányunkat vagy mitől vagyunk egyre perfekcionistábbak? Mi kínálhat megoldást a szorongásunkra? 

Többek között ezekre a kérdésekre kaptunk választ a Perfekcionizmus és magányosság című előadáson. Dr. Kállay Éva a BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Karának oktatója a pszichológiai és szubjektív jól-lét kérdéskörét, illetve a közösségi hálók használatának hatását járta körbe.
Az előadás alapját képező kutatás RÓLUNK, erdélyi magyar egyetemistákról, egyetemistákhoz szól.

„Az egészség nem egy tünethiány, nem a betegségek hiányát jelenti, hanem ennél valami sokkal több: egy bizonyos fokú boldogságot feltételez” - nyilatkozta az előadó.

A mentális egészségnek négy összetevője van: Érzelmi-, Személyiségi-, Társadalmi- és Spirituális egészség. Ez főleg a saját személyünk elfogadását, pozitív kapcsolatok jelenlétét és autonómiát feltételez.  Ezen felül még a környezetünk aktuális alakítását, céltudatosságot, tehát az élet értelmének keresését és a személyes fejlődésre való törekvést is jelenti.

Perfekcionizmus és magányosság? - Avagy a  fizikai fájdalom lelki megfelelői 


Az üresség és kirekesztettség érzésén kívül, a magas perfekcionista elvárások és a kritikus önértékelés nagymértékben jelzik előre a mentális egészség fő mutatóit (például a depressziót, szorongást, és a boldogság-szintet).

A perfekcionizmus pozitív vagy negatív hatású is lehet. Az előbbi az adaptív (jó) formája, ami teljesítménytől független énképet jelent, az utóbbi dezadaptív perfekcionizmus, amely a teljesítménytől függő énképpel jár és rendkívül romboló hatású.

Három dimenziója ismert a perfekcionimusnak: lehetnek saját magunkkal szembeni magas elvárásaink, másokkal szembeni jogtalan elvárások vagy a mások vélt elvárásai irányunkban. Az utóbbi a legsúlyosabb, legveszélyesebb.

„Paradox helyzetben vagyunk, hisz, ha a 30 évvel ezelőtti körülményeket tekintjük észrevehetjük, hogy bár nőtt az életkörülmények minősége, mégis csökkent a szubjektív jólét és ezzel együtt növekedett a depresszió, a szorongás mértéke globális szinten (is)” - fejtette ki Kállay.

Erdélyi magyar fiatalokon végzett kutatás azt mutatta, hogy a fiatalság az átlagnál jóval magányosabb, perfekcionistább. Ahhoz, hogy jól érezze magát az átlag fiatal kvázi állandó internetkapcsolatra van szüksége.

A nemek között voltak eltérések bizonyos tekintetben, például a férfiaknak magasabb volt a jól-lét szintjük, a nőknek fontosabbak a társas kapcsolatok és az internetes kapcsolatra való igényük is magasabb a férfiakénál.
A kutatás megállapította, hogy a magányosság szoros összefüggésben áll az internetes kapcsolatokkal. 

Közösségi hálók: de hol a közösség? 


„Nem kimondottan a közösségi platformokon való jelenlét vagy az aktív részvétel jelenti a gondot. Akkor van baj, amikor főként passzív szereplők vagyunk és másokhoz hasonlítjuk önmagunkat. Továbbá a lemaradástól való félelem egyik oka a stabil énkép hiánya lehet” - mondta továbbá az előadó. 

Mi a megoldás?

  • A magány okait kell elsősorban megkeresnünk: Mi ennek az ürességnek a forrása?
  • Jó, ha tudjuk, hogy a természettel való kapcsolat pozitívan hat ránk. 
  • Menekülnünk kell a toxikus emberektől.
  • Találnunk kell egy igazi hobbyt.
  • Fontos az egészséges célok kitűzése.
  • Új baráti kapcsolatokat ajánlott kialakítani, hiszen ezek pozitív hatással vannak a pszichológiai jól-létünkre és boldogság szintünkre.
  • Használjuk mértékkel a szociális hálókat. – Inkább a személyes találkozókat részesítsük előnyben, hiszen a telefon jelenléte jelentősen csökkenti az intimitást és növeli a magányosságot.

A boldogságunkat nem a közösségi platformokon szerzett lájkok száma, a bankkártyánkon lévő számjegyek sokasága vagy a sikeres karrier jelenti.
A boldogság a minőségi kapcsolatokban rejlik, ezért tegyük le a telefont és kezdjünk el boldogabb életet élni!

Szőcs Nikolett
Nyitókép forrása: BBTE Kommunikáció hivatalos Facebook oldala

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments