Csomagolásmentes karácsony ‒ beszámoló a Nekünk ZÖLD! műhelyéről






Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezete (EMKISZ) által szervezett Nekünk ZÖLD! című programsorozat negyedik műhelyén jártunk, amelynek a Heltai FolkCenter adott otthont. A műhelymunka a karácsonyi hangulat jegyében zajlott, ahol sikerült pár egyszerű, de annál környezettudatosabb csomagolási praktikát elsajátítanunk Balog Enikő segítsége által.


Kedves Olvasó! Bizonyára már te is tapasztaltad a karácsonyi ajándékok csomagolásakor felmerülő feszültséget. Van, aki utolsó pillantra hagyja a csomagolást. Van, aki neki se fog, mondván azt, hogy nincs tehetsége mindehhez és a tasak megvételére voksol. Van, aki meg imád csomagolni és színesebbnél színesebb papírba öltözteti ajándékjait. De gondoltál már arra, hogy ez a sok papír mivel jár vagy, hogy mennyi hulladékot termelsz csak karácsonykor? Az Eurostat felmérései szerint a karácsonykor felhasznált papírokból kilencszer tekerhetnénk körbe az Egyenlítőt. Ez azért elég sok…

Az egyre nagyobb médiavisszhangnak köszönhetően már elgondolkozunk azon, hogy környezetbarát lehetőségekhez folyamodjunk a hétköznapokban. Így az utolsó métereken adnánk pár alternatívát a színes papírok helyett. 



A műhelymunka során a legjobb barátunkká a kendő vált, melynek segítségével a könyvektől kezdve a borosüvegekig mindent be tudtunk csomagolni. Az úgynevezett Furoshiki technikát tanulhattuk meg, amelyet a japánok már az 1600-as évektől kezdődően használnak. Roppant egyszerű technika, amely nem igényel nagy kézügyességet, jártasságot a kreatívkodásban. Az egész technika lényegében véve a rombusz formából indul ki. Tűrögetésen, valamint csavaráson alapszik, melyet aligha lehet elrontani.


Emellett jó megoldásnak számít, ha egy szép újságpapírba csomagulunk vagy épp egy textiltasakba, melyet narancskarikákkal, fenyőággal dobhatunk fel. Ha végképp nincs időnk csomagolásra, akkor se fussunk a giccsesebbnél gicsessebb tasakokhoz. Inkább háztartási csomagolópapírt válasszunk, melyet kis pecsétformákkal díszíthetünk. Előnye ennek a papírnak az, hogy 2-3 hónap alatt lebomlik, nem úgy mint a színes papírok, melyeknek több mint 5 év szükséges.
Legyen menő a környezetbarát csomagolás! Neked nyolc? Nekem ZÖLD!

Patakfalvi Anita

Fotók forrása: Nekünk ZÖLD hivatalos Facebook oldala


Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments