„A helyzet kilátástalan, de nem reménytelen” – Kérdezz-felelek Gulyás Mártonnal és Kiss Annával

December 7-én nyilvános kérdezz-felelekre került sor a Planetárium Caféban, amelynek meghívottjai Gulyás Márton, újságíró, politikai aktivista, a Partizán közéleti-politikai YouTube csatorna vezetője és Kiss Anna, a Miközöd? Erdélyi közéleti podcast egyik elindítója és házigazdája voltak. A beszélgetés december 17-től visszanézhető lesz a Partizán YouTube csatornáján.

Az elnökválasztás második fordulója elmaradt, de a Partizán két eseménye így is sok izgalommal szolgált a Plani közönségének - Fotó: Serar Szabolcs


Az eseményt hatalmas érdeklődés övezte, a szervezők a meghirdetés után alig egy órával teltházra hivatkozva le is zárták a regisztrációt. Ebből kifolyólag arra számítottam, hogy egy tűt sem lehet majd leejteni a teremben, de belépve azzal szembesültem, hogy majdnem egy teljes széksor üres, és még jónéhány férőhely szabadon maradt.

A rendkívül exkluzív hangulatot tovább erősítette a Partizán soktagú stábjának sürgölődése is a felvétel elindítása előtt. A kamerák forogni kezdtek, Gulyás Márton átszellemült, és elhadarta a felvezetőt, amelyben tisztázta, hogy a beszélgetés egy nappal a tervezett elnökválasztás második fordulója előtt zajlik, valamint egy nappal az alkotmánybíróság döntése után (érvénytelenítették az első forduló eredményét, és új választás kiírására kötelezték a román államot). Az esemény során mindkét meghívott egyszerre volt kérdező és kérdezett: izgalmas estének néztünk elébe, ahol az Instagram követőiktől beérkezett válogatott kérdésekkel bombázták egymást.

Marci első körben arra kérte Annát, hogy mondja el, mit lát a környezetében a választási események kapcsán. Anna az angol „overwhelming” szót találta a legmegfelelőbbnek a helyzet körülírására:

Ránézel, és azt sem tudod, hogy hol kezdd.

Azt is kiemelte, hogy az eddig jellemzőnek mondható politikai apátia mintha oszlani látszana, hiszen olyan személyek kezdtek el aktívan véleményt nyilvánítani a téma kapcsán, akik ez idáig nem tették. Most már csak annyi a feladat, hogy az RMDSZ bejáratott útjai mellett meglássuk, hogy mik azok a lépések, amelyek tényleges változást hozhatnak a továbbiakban.

A rendkívül exkluzív hangulatot tovább erősítette a Partizán soktagú stábjának sürgölődése is a felvétel elindítása előtt. - a szerző felvétele


A Miközöd? házigazdája ezt követően egy többeket is megmosolyogtató kérdést szegezett a Partizán csapatának: Hogyan látják az ellenzéki győzelem esélyeit 2026-ban Magyarországon? Marci azzal indította válaszát, hogy szerinte „ezt élő ember meg nem tudja mondani”, majd hosszasabb kifejtésbe kezdett.

Meglátása szerint a FIDESZ egy nagyon sok belső feszültséggel rendelkező politikai gépezet, de olyan háttérintézményekkel és erőforrásokkal rendelkezik, amelyekkel Magyar Péter nem, és ezek együttesen képesek letermelni a győzelemhez szükséges szavazatmennyiséget. Ugyanakkor mindkét félnek buktatók tömkelegével kell szembenéznie, amit mi sem igazol jobban annál, hogy nemrég „az Orbán- kormány a szájára vette a lakhatási válság kifejezést”. Marci humorosan megjegyezte, hogy ez akár egy kapitalizmus-kritikus fordulathoz is vezethet a FIDESZ-ben. „Fontos lenne, hogy az erdélyi magyarság kicsit önállóbban kezdjen el gondolkodni saját magáról”, függetlenül attól, hogy épp melyik párt kormányozza Magyarországot – tette hozzá Anna.

A történelmi egyházak szerepe kapcsán Anna elmondja, hogy 12 évig az Erdélyi IKE (Az Erdélyi Református Egyházkerület Ifjúsági Szövetsége) önkéntese volt, ahol amellett, hogy sokat tanult közösségszervezésről, és rálátása nyílt arra is, hogy mit takar az egyházpolitika fogalma. Nehezményezi, hogy a Bethlen Gábor Alaptól kapott pénzösszegekből finanszírozott templomújításokkal és óvodaépítésekkel egyidőben komoly műemlékrombolás is zajlik, mivel sok esetben nem a megfelelő szakemberek felügyelik a renoválások mikéntjeit. Nem látja helyénvalónak azt sem, hogy református lelkészek Orbán Viktor beszédekhez hasonló prédikációkkal állnak a szószékre, hiszen ez közvetetten ahhoz is hozzásegített, hogy sok magyar a „békepárti” Călin Georgescu-ra adta le a voksát.  

Az esemény során mindkét meghívott egyszerre volt kérdező és kérdezett - a szerző felvétele


Úgy látszik, hogy egyetlen Magyarországról hozzánk utazó közszereplő sem ússza meg az MCC határon túli tevékenységére vonatkozó kérdéskört – legutóbb Puzsér Róbert közönségtalálkozóján került elő ugyanez. A Partizán vezetője elmondta, hogy nincs rálátása arra, hogy Erdélyben mi zajlik, de szerinte „kívánatos és szükséges, hogy a mindenkori magyar állam tevékenyen vegyen részt a határon túli magyarság kulturális önszerveződéseiben”.

Abban viszont nem biztos, hogy ennek az MCC-n keresztül kell megtörténnie. Anna vázolja a kolozsvári helyzetet: az MCC egyetemi programjába bevont felsőoktatási elit tagjai tévesen azt hiszik, hogy politikailag függetlenek maradhatnak ottani szerepléseik után. Marci megengedőbben szemléli a jelenséget, és nem tekinti a „politikai becsicskulás” megnyilvánulásának azt, hogy egyetemi tanárok időnként más intézményekben is órákat tartanak. Úgy véli, nem azzal van a gond, hogy az MCC könyveket ad ki, és előadásokat szervez, hanem azzal, hogy hozzájárul meglévő intézményi szegregációs gyakorlatok felerősítéséhez.

Miután szó esett Románia potenciális jövőjéről és arról, hogy az RMDSZ Nőszervezete egy ideje már csak „közpénzből horgol”, Anna arról kérdezte Marcit, hogy hogyan reagál arra a kritikára, miszerint a Partizánt a férfiak dominálják. Gulyás Márton mentegetőzés nélkül bevallotta, hogy ez egy releváns kritika a csatornára nézve, ugyanakkor léteznek kisebb előrelépések ez ügyben pl. Vida Kamilla nemrég szerkesztőként lépett elő a Partizánon belül.

Marci szerint tény, hogy mindannyiunknak van egyfajta patriarchális neveltetése, amely tudat alatt bizalmatlanná tesz a női host-okkal szemben – egyszerűen nem vagyunk hozzászokva ahhoz, hogy hétről-hétre egy nő narrálja a politikai eseményeket. Kiemelte, hogy meglepte őt, amikor a Miközöd? podcast csatornáján böngészve egyetlen szexista hozzászólást sem talált, amely Anna személyét támadta volna, és ezt nagyon örömteli dolognak tartja. Anna elárulja, hogy ha feltöltés előtt egy adott tartalomról eldönti, hogy „mondhat rá bárki bármit”, akkor nem igazán viseli őt meg lelkileg semmilyen gyűlölködő komment.

Szerzőnk figyel, és fejben már készül a beszámoló - fotó: Serar Szabolcs


Végül az is kiderült, hogy Gulyás Mártonnak mi ad reményt, és mitől tart legjobban a jelenlegi politikai helyzetben. A Partizán vezetője szerint aggasztó, hogy ami évekkel ezelőtt botrányszámba ment Magyarországon, ma már meg sem üti az ingerküszöböt. A Partizánt szerencsére semmi sem téríti el attól, hogy a lényeggel foglalkozzon, a lényeg alatt pedig azt értik, hogy „mik azok a történetek ebben az országban, amik igazán meghatározzák tíz- és százezrek életét, de nem kapják meg a megfelelő figyelmet”.

Marci kiemelte, hogy az már igen nagy dolog, ha egy média nem kártékony, és a Partizán csapata is minden erejével azon van, hogy rombolás helyett építsen, felemeljen és informáljon – még akkor is, ha szemléletmódjuknak nem kedvez az a globális késő-kapitalista tendencia, miszerint a szkepszist, a dilemmákat gyakran a gyengeséggel és a felkészületlenséggel azonosítjuk.

A képek a szerző felvételei, illetve Serar Szabolcs munkái a Planetárium Facebookjáról

Nagy Eszter

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments