Szász Zsuzsi: Nem tanultam tovább intézményes formában, de...

A középiskolás évek végén fontos döntéseket kell meghoznunk a jövőnkkel kapcsolatban. Vajon tényleg szükséges egyetemet végeznünk annak érdekében, hogy sikeres és boldog életet éljünk? Szász Zsuzsi fotósként, videósként saját tapasztalatait osztotta meg a témával kapcsolatban.



Végzős középiskolásként az érettségi vizsgát követő legnagyobb stresszfaktort talán az a döntés jelenti, hogy mi tévők legyünk ezután? Mi legyen a következő lépés? Ezt gyakran befolyásolhatják a szüleink, az utat szépen kitaposó nagyobb testvéreink vagy a barátaink is. A témáról Szász Zsuzsival beszélgettem, aki jelenleg Székelyudvarhelyen él, szabadúszó fotósként, videósként dolgozik. 2017-ben végzett a Tamási Áron Gimnáziumban természettudományok profilon, de egyáltalán nem érezte sajátjának ezt a szakot. Zsuzsi sosem tudott egy helyben ülni, mindig arra törekedett, hogy emberek között legyen, így az iskola mellett rengeteget tevékenykedett, mindig azt tartotta szem előtt, hogy az álmait kövesse, és abban fejlődjön, amivel tényleg foglalkozni szeretne. Története sokunk számára motiváló lehet.


Kisgyerekként hogyan képzelted el magad a jövőben? Mi volt a válaszod arra a bizonyos, „mi leszel, ha nagy leszel?” kérdésre?

Kiskoromban sok minden szerettem volna lenni. Volt időszak, amikor régész akartam lenni, ezt mondanám a legfurcsábbnak, bár nem emlékszem, de sejtem, hogy valamilyen izgalmas rajzfilm lehetett rám ilyen hatással. Állatorvos is akartam lenni, mert nagyon szeretem az állatokat, meg persze énekes. Arra még mindig vágyom!


Ehhez képest jelenleg teljesen más irányt vett az életed. Fotózol, videózol, és nem is akárhogy! Honnan jött az ötlet, hogy ezzel foglalkozz?

Őszintén nem tudom, hogy pontosan honnan jött az, hogy fotózzak és videózzak. Engem aránylag korán ért el a "digitalizáció", már ovis koromban volt otthon számítógép, édesanyám távmunkákat vállalt Amerikába, otthonról dolgozott szinte teljes gyerekkoromban. Édesapám is ebben segítette, pár évvel ezelőttig egyikük sem járt be munkahelyre. Ezt azért mondom itt egy slunggal, mert szerintem ez a minta is nagy hatással volt arra, ahogy én alakítom az életutam. Hatodikos koromban kaptam az első telefonom, de az az én tudatos választásom volt már, hogy androidos legyen, abból első volt az osztályban. A bátyám, aki két évvel idősebb nálam, általános suli végén android alkalmazásokat készített hobbiból, ezt valamilyen szinten követte az egész család. Valamikor középsuliban én is készítettem egy játékot, de annál többet tervezgettem. Azt akarom mondani, hogy mindig volt bennem fogékonyság az ilyesmire, és ami fontos az azt hiszem az, hogy szeretem a szépet, az esztétikusat, nagyon. És már nem is tudom hol kezdődött, csak a vágyra emlékszem, hogy mennyire szerettem volna fényképezőgépet, és ezt mennyi ideig nem engedték a szüleim saját pénzemből sem. De előtte már telefonnal, vagy, ahol értem kölcsön kamerával próbálkoztam, tanulgattam.


Licis éveid alatt gondolkodtál azon, hogy tovább tanulj?

Gondolkodtam, természetesen. És egyébként én úgy is szoktam fogalmazni, hogy nem tanultam tovább intézményes formában, de a tudástáramat folyamatosan törekszem bővíteni. A középiskola nekem tényleg nagyon betette a kaput, így egy kis szabadságra mindenképp vágytam, ahogy leérettségiztem, ezért döntöttem úgy, hogy egy évet mindenképp kihagyok, nem is tudtam volna még, hogy merre szeretnék orientálódni, így erre, tapasztalatszerzésre, egy kis utazásra akartam szánni azt az egy évet. Végül összesen mindössze 3 hónapot utaztam, de az hatalmas élmény volt és szerintem meghatározó, több értelemben. Amikor hazajöttem, akkor ezek kapcsán keresett meg egy hírportál, hogy készítene velem egy interjút, majd megtetszettem nekik és megkérdezték, hogy dolgoznék-e velük videókon. Ebből végül egy hosszas együttműködés született, ami mai napig tart, és ezáltal, tőlük-velük, azzal, hogy szinte folyamatosan projektjeim voltak, tanultam a legtöbbet. A gyakorlattal.

 

Mi győzött meg végül, hogy ne menj egyetemre?

Minden évben újra és újra számolni kezdek, hogy menjek-e el egyetemre. Itt megint több tényező van. Az egyik az, hogy bár gyerekesen hangozhat, de nagyon nagy lázadó vagyok még mindig. Nem nőttem ki. És nem is szeretném, hanem fel szeretném használni ezt. Nem gondolom azt, hogy jó a rendszer, amiben élünk, azt gondolom, hogy változtatni kéne, és azt gondolom, hogy vannak most divatos minták, amik nem feltétlenül vezetnek jó irányba. És én azt érzem, hogy ezzel az életmóddal, ami nem, egyáltalán nem tökéletes, vagy valami csoda cucc, képviselek valamit, és valahol ehhez tartani akarom magam. De nagyon fontos az, hogy fotós-videós egyetemre nem akartam menni, mert nem azt tartottam számomra, és ez nagyon fontos, a legjobb útnak. Ha például orvos szerettem volna lenni, ez nyilvánvalóan fel sem merült volna, ahogy még számos esetben. Vannak szakok, amiken még gondolkodom, ilyen például a menedzsment, pszichológia vagy kommunikáció, de mindenképp azt fogom figyelembe venni, hogy a terveimben mi segít leginkább előre.

 

Jelenleg 1-től 10-es skálán mennyire érzed magad elégedettnek a helyzeteddel?

Furcsa ezt így osztályozni, de talán 7-es körülire tenném. Nem vagyok ott, ahol lenni szeretnék, és ahol lehetnék. Nem könnyű. Onnantól kezdve nem könnyű, hogy nincs senki és semmi, ami vezet. Tudatosnak kell lenni, amit nehéz. Nem sikerült és nem sikerül mindig, vannak kudarcaim, többnyire az, ha valamivel nem a megfelelő tempóban haladok, mert nem elég nagy az önuralmam. De ezeken mind dolgozom, rengeteg helyzettel találkozom, amik mind építenek és fejlesztenek. Amire odafigyelek, hogy időszakonként felmérjem a helyzetem és szükség esetén újra tervezzek. Most például nagyon azt élem, hogy azt érzem váltanom kell. Fel kellett ismernem, hogy a jelenlegi életmódom nem az, amit szeretnék, túl sok egy helyben ülést és "szöszölést" igényel a videó vágás például, ami számomra nagyon megterhelő, mert nem ez a típus vagyok. És ez hatással van a teljesítményemre. Bár sok részét szeretem a mostani munkáimnak, jobban tudnék teljesíteni másban. Azt gondolom, hogy ez rendben van és át kellett élnem az eddigi tapasztalataimat, ahhoz, hogy most ezt érezzem, de ugyanakkor attól, hogy rendben van, nem könnyű. Váltani ritkán könnyű.


Milyen terveid vannak a jövőre nézve?

Van egy saját projektem, ami bár videókra épül, de nem én szeretnék lenni az, aki felveszi és megvágja, hanem én szeretném ezt összefogni és koordinálni, illetve a kommunikációs részét szeretném leginkább magamra vállalni. Ennek próbálom most megteremteni a kereteit. Ha ez valamiért sikertelen lesz, akkor is szeretnék lassan mást vagy mást is csinálni. Emberekkel dolgozni, szervezni, mert ezeket nagyon szeretem, de a tartalomgyártás valószínűleg mindig megmarad az életemben, hiszen ezt érzem az egyik legfontosabb részemnek. Ezt érzem most.


Mit üzensz azoknak az olvasoknak, akik hasonló nehéz döntéseket kell meghozzanak a közeljövőben?

Azt, hogy ismerje meg magát, fektessen ebbe időt és energiát. Figyelje meg, hogy mit szeret, mit nem, mi okoz örömet. Ha ezek alapján tud irányt, hogy merre szeretne orientálódni, akkor tűzzön ki célokat, hogy hova szeretne eljutni, mit szeretne elérni, és nézzen jól körül, kérdezzen sokat, beszéljen emberekkel és mérje fel, hogy mi lehet a legjobb út ez felé. De nem is kell egyből megtalálni a tökéletes utat. Ne feszüljön rá, de tudatosan foglalkozzon vele. Azt tartom a legfontosabbnak, hogy mindig legyenek az életében olyan dolgok, amik neki örömet okoznak, mert hanem nehéz úton maradni. És azt, hogy mindig tartson valami fele, tapasztaljon minél többet, minden lehetőséget megragadva, mert ezek rengeteget segítenek.

Vass Réka

 

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments