Zero waste történetek - Online VIBE

Idén sem maradtunk VIBE nélkül. A szervezőcsapatnak köszönhetően a kétnapos Online VIBE nem hagyta, hogy közönsége erre az évre búcsút intsen a fesztivál teljes egészének. Az alapvető tematikát megtartva, a tudatosság, trend és természet témákban hallhattunk előadásokat, amelyek a VIBE Koli hangulatát próbálták visszaadni.



Az Online Vibe első napján zero waste történetekkel ismerkedhettünk meg. A témában jártas Antal Éva, ismertebb nevén a Vászonzsákoslány, aki Budapesten él, és dr. Mara Gyöngyvér, a Sapientia EMTE csíkszeredai docense beszélgetett, moderálta Kristály Bea.

A több mint félórás beszélgetés egy ívet járt be. Szó esett a motivációról, hogy miért is vágtak bele ebbe az életformába, valamint hogy mik az első lépések, amiket meg kell tennünk és hogy mennyire lehet nevelni a közösséget ebben a témában.

Arra a kérdésre, hogy a csomagolásmentesség mennyire oldható meg itthon, dr. Mara Gyöngyvér szerint ez megoldható, ha az ember tudja, hogy mit akar venni, és listával indul vásárolni a piacra. Az ökológiai lábnyomunk csökkentése céljából, fontosnak tartotta kiemelni a docens, hogy minden egyes terméknek nemcsak a csomagolását, hanem az úgynevezett életciklusát is figyelembe kell venni: azt, hogy honnan jött, és mi lesz vele.

A tudatos tervezés kapcsán felmerült az időigényesség kérdésköre. A Vászonzsákoslány szerint elhatározás nélkül nehéz végig vinni a kitűzött célt. Az elhatározásnak köszönhetően képes az ember átszervezni az idejét. Továbbá egyetértett azzal, hogy a piacozás, csomagolásmentes vásárlás több időt vesz fel, azonban olyan személyes kapcsolat jön létre közte meg a termelő és termény között, ami megéri a plusz időt, energiát.

„A legfontosabb, hogy realizáljuk, hogy mi a probléma. Azt szoktam tanácsolni, hogy tessék kiborítani a szemetest, mert mindenkinek más az életmódja és más dolog kerül a kukába. Erre nincs pontos recept. Nézd meg, hogy mi az, amit ki tudsz iktatni, ki tudsz cserélni, mert minden eldobható eszközre van egy újra használható alternatíva” – válaszolta a Vászonzsákoslány.
Kényesebb téma is előkerült a beszélgetés során, mégpedig a szelektív gyűjtés. Mindkét fél egyetértett abban, hogy ez nem megoldás. A szelektív hulladék sorsa nagyban függ attól, hogy hol élünk. Dr. Mara Gyöngyvér ezen indíttatásból videót is készített arról, hogy mi lesz szemetének sorsa.

„A szelektív hulladék mennyiségét is csökkentenünk kell, mert sajnos ennek végleges, valódi megoldása nincs. Ami megoldás, az is mind energiával és környezeti terheléssel jár” – nyilatkozta.
Végezetül, az oktatás kérdése is felszínre került. Szerintük igen is lehetséges a közösség nevelése, érzékenyítése ebben a témában. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Vászonzsákoslánnyal készült egyik videó 3 millió megtekintést hozott. Továbbá kiemelték, hogy nem lehet elvárni az emberektől, hogy maguktól kezdjenek el edukálódni ezzel kapcsolatban. Állami szinten kellene támogatni az emberek edukálását. Dr. Mara Gyöngyvér szerint egy oktató, akár szülő főleg a maga létével, cselekedetével képes példát mutatni, nem csak egyszerű tények alapján.

Patakfalvi Anita

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments