A BBTE Bölcsészettudományi Kar lelkes hallgatóját, Patakfalvi Anitát faggattam arról, ő miként éli meg az életünket gyökeresen megváltoztató eseményeket: szó volt a mindennapok ügyes-bajos dolgairól, egyetemről, szabadidőről, átlagos témákról, amikbe talán bele sem gondolunk. A kérdésekre a válaszokat a cikkben megtaláljátok.
Mik azok a tulajdonságok, amik átértékelődtek benned a karantén alatt? Mit fogsz megváltoztatni a saját értékrendeden, miután lejárt a karantén?
Szerintem sokat nem fogok változtatni, valamiért úgy érzem, hogy akkora változás nem történt az életemben, azon kívül, hogy emberekkel nem találkozok, mert ugyanúgy megkapom a feladataimat, ugyanúgy megcsinálom az egyetemi dolgokat, beszélgetek, amilyen szinten tudok másokkal. Nagy változás nálam nem volt és szerintem nem is lesz.
Szerinted fontos, hogy a normális életformába térjünk vissza ezután, hiszen pont ezzel az életvitellel volt a gond?
Probléma az mindenképpen volt, nagyon felszínesek voltunk bizonyos területeken, főleg személyes kapcsolatok terén, tanulás szempontjából is sok mindent kell átértékeljünk, és ezt így eléggé nehéz. A gyorsaság volt a norma, ami igazából nem volt normális, és most hogy kihúzták alólunk a szőnyeget pont, hogy nincs meg ez a pörgés, és akkor ez tűnhet most nem normálisnak, ami eléggé kusza.
Mit gondolsz, a karantén alatt a szabadidőnket hogyan kéne eltöltsük?
Hogy mindig csináljunk valamit, ez annyira hasonlít az előző tempónkra, inkább önmagunkra kellene figyeljünk, persze másokra is, de főleg inkább magunkra. Tudunk-e önmagunkban lenni, csendben anélkül, hogy szólna a TV, vagy hangosan menne a zene, szóval hogy meg tudsz-e lenni magaddal pár percig tiszta csendben, ez kellene legyen egy új képesség, amit fejleszthetnénk.
Hogyan változott meg az életed a szociális kapcsolatok hiánya miatt?
Nekem nagyon rossz volt, idegen mindig is ez az online térben való lét, chatelni valakivel nálam kevésbé működik, mint a face-to-face találkozás. Nem is tudom már, hány órám volt online és találkoztunk ott egymással, pl: Diáknapos megbeszélés, ami a héten be van iktatva egyszer: nem tudok hozzászokni, és mindig idegennek éreztem, és annak is fogom.
Mennyire gondolod fontosnak, hogy legyen egy napi rutinunk ebben az időszakban?
Nekem mindig is megvolt a rutinom. Este elterveztem körülbelül, hogy a következő nap mire számíthatok. Karantén alatt egyszer direkt megpróbáltam kihagyni ezt a rutint. Azt vettem észre, hogy felkelve össze-vissza csoszogok a lakásban, és semmi értelmeset nem tudok csinálni. Szerintem a tudatosságot kellene megtartani. Aki tudatos, annak végül is nem lehet annyira nehéz a bezártság, mert megtalálja ugyanúgy a rutint a mindennapokban, ahogy eddig is.
VILLÁMKÉRDÉSEK
Jellemezd magad 3 szóban!
Kritikus, megfontolt, csapatjátékos.
Mi a kedvenc színed?
Fekete és zöld.
Mi lesz az első dolgod, amint véget ér a karantén?
Biztos barátokkal fogok találkozni, beülni valahova.
Cziprián-Kovács László
0 Megjegyzések