A KMDSZ Mikulás nemcsak ajándékot hoz, hanem közösséget is épít

A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) immár évek óta megrendezi a Mikulás-programot, amely során a Mikulás és a krampuszai ellátogatnak minden olyan otthonba, óvodába, iskolába és kávézóba, ahová meghívást kapnak. A csapat évről évre ezzel a különleges kezdeményezéssel hozza közelebb a karácsony varázsát a kolozsvári magyar közösséghez. A Mikulás-programra való jelentkezéshez mindössze egy online űrlap kitöltésére van szükség. A KMDSZ Mikulás hagyományáról Sándor Anna-Andreával, a diákszövetség humánerőforrásokért felelős vezetőtanácstagjával beszélgettünk.



Andi úgy vélekedett, hogy a kezdeményezés célja az, hogy „ünnepi hangulatot és örömet vigyen minden résztvevő életébe.”. Kiemelte azonban azt is, hogy nem csak a gyerekeknek, hanem nekik, önkénteseknek is sokat ad. „Az öröm, amit a családok és a gyerekek arcán látunk, felbecsülhetetlen.” – tette hozzá.

A szervezők elsősorban a kolozsvári magyar családok, iskolák, óvodák jelentkezését várják, de a környező településekről is szívesen fogadnak meghívásokat. „Ha a távolság akadályt jelent, a Mikulás egy közösen egyeztetett kávézóban vagy más helyszínen is találkozhat az érdeklődőkkel.” – tájékoztatott Andi. Mint elmondta, így mindenkinek teret és lehetőséget adnak a Mikulással való találkozásra.

Az öröm, amit a családok és a gyerekek arcán látunk, felbecsülhetetlen.” - fotó: Gál Boglárka


A Mikulást és a krampuszokat a KMDSZ önkéntesei alakítják. Mint megtudtuk, tavaly 25 önkéntes vett részt a program lebonyolításában, és közel 50 családot látogattak meg:

„Évről évre visszavárnak egyes családok minket, mely nagy örömet okoz nekünk.”

Az önkéntesek előzetes „Mikulás-tanfolyamon” vesznek részt, különböző váratlan helyzetekre készülnek fel, azonban akadnak kihívások is a szervezésben. A legnehezebb feladat a logisztika megszervezése: „Az egyik legnagyobb kihívása az útvonalak megtervezése, hogy minden helyszín a lehető legjobban illeszkedjen az időbeosztásba.” – ismertette Andi. A csapat önkéntesei ugyanis egyetemi hallgatók, így gondoskodniuk kell arról is, hogy ez a csapaton belül is mindenkinek megfeleljen. Rugalmasnak kell lenniük, viszont mindent megtesznek annak érdekében, hogy minden gyerek, család és érdeklődő részese lehessen ennek a varázslatnak, függetlenül attól, hogy hol élnek. „Mindig megpróbálunk minden igényt rugalmasan kezelni és alkalmazkodni hozzá.” – pontosított Andi. Emellett arra is fel kell készülniük a szervezőknek, hogy spontán reagáljanak a gyerekek kérdéseire, ha felmerül a Mikulás kilétének a kérdése.

A program keretében a jelmezeket és a kellékeket az önkéntesek maguk biztosítják. „Ez nemcsak a költségek minimalizálása miatt fontos, hanem azért is, mert így valóban a közösség munkája áll minden részlet mögött. Saját kezűleg újítjuk fel a jelmezeket minden évben.” – tájékoztat Andi. Hozzátette, „Már emiatt is értékesnek gondoljuk ezt a programot, hiszen ezáltal mi is kapunk valamit, élményeket, mosolyokat.”. A gyerekek ajándékozása a képeslapokon és szaloncukrokon túl egy-egy pillanat, amely mosolyt csal az arcukra.

„Ezáltal mi is kapunk valamit, élményeket, mosolyokat.” - fotó: Gál Boglárka

A program sikerét az önkéntesek és a családok visszajelzései alapján mérik. A mikulások és krampuszok minden program után egy gyűlés keretein belül mérik fel az aznapi teljesítményt. Az évek során a jelentkezők száma folyamatosan nőtt, ami azt mutatja, hogy a közösség valóban értékeli ezt az eseményt, valamint a szervezés melletti kihívások is megoldásra találnak, mely sikerességet eredményez. Andi „kidolgozott módszere” a program sikerességének mérésére a „gyerekek mosolya és a családok elégedettsége”, számára ez a legnagyobb jutalom.

A KMDSZ csapata továbbra is szeretné fenntartani és folytatni a Mikulás-program hagyományát, sőt, bővíteni is szeretnék. Céljuk egy nagyobb offline kampány indítása, amely még több családhoz és érdeklődőhöz juttathatja el az esemény hírét.

Ez a közösségünk egyik legszebb eseménye, amelyben mi, önkéntesek generációról generációra adjuk át tapasztalatainkat, így biztosítva, hogy a program évről évre tovább éljen. – zárta gondolatait Andi.

Ahogyan Andival beszélgettünk, és a szemeiben láttam az izgatottságot a program iránt, a fejemben felcsendült a következő sor: „Ha másod nincs is, add tovább.” Csondor Kata Add tovább című dalából, amely emlékeztet arra, hogy az ünnep valódi értéke nem az ajándékokban, hanem a közösségben és az egymás iránti törődésben rejlik. Ezt a törődést viszi és adja tovább a KMDSZ Mikulás-programja is évről évre, amely nemcsak hagyománnyá vált az évek során, hanem igazi közösségi élménnyé is, amely mindenki számára maradandót ajándékoz.


Képek: KMDSZ Facebook oldala - Gál Boglárka

Lázár Kata

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments