Moonwalkoló medve és a fél(re)információk - XIII. Kommunikációs Napok

Elkezdődtek a 13. Kommunikációs Napok. Az online rendezvény négy blokkban, négy témát mutat be december 3-án és 4-én. A péntek délutáni megnyitó után a Propaganda blokk kezdte az előadások sorát. Csala Dénes  Fél(re)információ: adat és vizualizáció az álhírek korában című előadása is ennek a része volt, ami előbb felkeltette a figyelmemet a beharangozójával, majd meg is tartotta azt, a tényleges előadással.





Csala Dénes a Lancasteri Egyetem adjunktusa, a BBTE meghívott adjunktusa, illetve a Székelydata erdélyi adatelemző és adatvizualizációs blog vezetője. Előadását is főként az adatvizualizációról és ennek félrevezető tulajdonságairól tartotta.


A szakember az előadás elején az emberi figyelemről beszélt, ami korlátozott, és egyre nehezebben tudja követni az egyre nagyobb mennyiségben ránk zúduló adatokat. Ennek következtében agyunk szelektál, hogy csak a számára fontos dolgokra figyeljen. Az előadó ezt szemléltette a videóval, amely arra kérte nézőit, hogy számolják meg, a fehér ruhás csapat tagjai hányszor passzolják egymásnak a náluk lévő labdát. A videó végén rögtön megtudjuk a helyes választ, majd a felirat felhívja a figyelmet valamire, amit a legtöbb ember nem vett észre: a fekete és fehér csapat passzolgatása közben besétált a képbe egy medvének öltözött ember, és moonwalkolni kezdett. A felvétel újbóli lejátszása után jött is a következtetés: könnyen elkerüli a figyelmünket valami, amiről nem tudjuk, hogy figyelnünk kellene rá.


Csala ezután olyan online cikkeket mutatott be, amiknek a borítóképét figyelmetlenül, vagy szándékosan félrevezetően választották meg: törökországi erdőtűz ábrázolása vietnámi háborús akciófilm képkockájával, vagy Black Lives Matter tüntetésen készült kép, a Dél-Afrikában megjelent Omicron variánsról szóló hír mellett.


Egy újabb interaktív teszttel érkeztünk meg az előadás fő témájához: az agyunk könnyebben fogadja be a képek formájában érkező adatokat. Emiatt hasznosak az adatvizualizációs technikák, amiket félrevezetésre is könnyedén lehet használni. Ez derült ki a bemutatott példák hosszú sorából is.


Csala Dénes előadása azzal tartott engem a gép előtt, hogy ritkán látok ennyire profin megtervezett online előadást. Amint félrenéztem, hogy jegyzeteljek mindig épp bedobott egy tesztet, vagy egy olyan adatot, ami visszavonzotta a figyelmemet, és egy percig sem untam.


Akit érdekel Csala Dénes előadása, vagy bármelyik másik meghívott, az ide kattintva megtalálja a Facebook live-ok felvételeit.


Nyitókép forrása: Kommunikációs Napok szervező csapata

Mihálykó Tihamér

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments