Márkos Ágnes: Boldogsággal tölt el, ha valaki mosolyog, örül a festményeimnek, mert igazából rám mosolyog, arra, aki én vagyok

Márkos Ágnessel beszélgettem, aki egyike azoknak a fiataloknak, akik mernek hallgatni a belső hangra, és követik az álmaikat. Ágnes Gelencén nőtt fel majd a középiskolás évei után Kolozsváron, a BBTE szociális munka szakán folytatta tanulmányait. A mesterképzést mentálhigiéné szakon végezte, jelenleg pedig azzal foglalkozik, ami valahol mindig is az élete részét képezte, ma azonban az önkifejezésének talán legerőteljesebb eszköze, és ez nem más, mint a festés.

 


Miért választottad a szociális munkát, mint szakot? Mi volt az akkori elképzelésed?


Egyszerű a válasz: az akkori énem azért választotta a szociális munkát, mert segíteni akart másokon. Nagyon érdekelt a pszichológia is, de végül a szociális munka jobban megtetszett. Ma is ugyanígy döntenék, mert rengeteget tanultam, úgy gondolom a tanárok nem csupán az anyagot tanították meg, hanem az élet ízeiből is adtak egy szeletet. Az egyetemen rájöttem, hogy a segítségnyújtáshoz nem elég a szándék, nem egy egyszeri alkalom, ismerni kell a környezetet, a szükségleteket, fel kell mérni azt, hogy hol tart épp a kliens, épp mire nyitott. Kicsit olyan, mint amit nemrég hallottam az egyik kedves barátomtól: „Szeretni akarsz valakit? Kérdezd meg, hogy miből érzi azt, hogy szereted, mert lehet, hogy te mindent megteszel, hogy szeretve érezze magát, de a forgatókönyvet legbelül csak ő tudja.”


Az elképzelésem az volt, hogy majd a fiatalok életkríziseinek átvészelésében fogok segíteni. Úgy éreztem, hogy Isten őket a szívemre helyezte. Az egyetem alatt több alkalommal is önkénteskedtem gyermekotthonokban, vagy fiataloknak szóló keresztény rendezvényeken. Még mindig szívesen dolgozom fiatalokkal, valahogy vonzanak az adott életkríziseik, amelyek mondhatni a serdülőkorban bőven akadnak.


Az elmúlt öt évet Kolozsváron töltötted. Mit gondolsz, ez milyen irányba formálta a személyiségedet? Ki voltál, amikor elsőévesként ide kerültél, és ki vagy most?


Mindenképp pozitív irányba formált a kolozsvári élet, rengeteget tanultam. Sok bölcsességgel, élménnyel, tudással, értékes emberekkel, barátságokkal gazdagodtam, új kultúrákat és lehetőségeket fedeztem fel. Egy olyan világ nyílt meg előttem, amit, ha otthon maradok, sose fedezek fel, mondhatni most kisebb lett a világ. Emlékszem a csoporttársakkal, kezünkben a GPS-el mondtuk, hogy olyan nagynak tűnik ez a Kolozsvár, azt kérdezgettük, hogy ennek a városnak van egyáltalán vége?! Ahogy egyre jobban megismertük, és megkerültek a bevett szokások, útvonalak az egyetemre, a bulizóhelyekre, a barátokhoz, egyre kisebbé vált ez a kincses város. Új kultúrákat ismertem meg, embereket, új barátokra, élményekre tettem szert, nagyon sokat kaptam. Más ember lettem.


Úgy gondolom, hogy az a lány, aki akkor voltam, amikor kipakoltam a bőröndöket Kolozsváron, majd könnyes szemekkel integetettem a családomnak, még mindig itt van bennem. Akkor még csak „mentem az orrom után”, nagy levegőt vettem, és azt mondtam, lássuk mi lesz belőle, most is azt mondom, vágjunk bele! A különbség talán annyi, hogy most több oldalról is megvizsgálom a dolgokat, mielőtt belekezdek valamibe, majd számolok a következményekkel. Semmit sem bánok, ahogy szokták mondani, ugyanúgy csinálnék mindent, most viszont azt mondom „feledem, ami mögöttem van, és nekifeszülök annak, ami előttem van”.


Szociális munkát, majd később mentálhigiénét tanultál. Most mégis festesz. Mikor és hogyan fedezted fel, hogy ez a te utad?


Azt hiszem mindig is tudtam, hogy a festés, rajzolás, művészvilág az én utam is, viszont nem tudtam, hogy ennyire. Arra gondoltam, hogy abban fogok kiteljesedni, ha másokon segítek, és igazam is volt, mert ez hozzájárul. A szociális munka és mentálhigiéné a részemmé vált, tehát az utamban mindenképp benne vannak, de kétségkívül a festés is. Szeretném a továbbiakban összegyúrni a kettőt, és művészetterápiát tanulni. Nem tudom még, konkrétan mi is az én utam, de tény, hogy körvonalazódik. Kezdetben csak a szeretteimnek festettem, aztán egyre jobban kezdett menni a dolog, később, a bátorítások hatására, eladásra is készítettem festményeket. Most rendelésekre festek, de lassan szeretnék olyasmit alkotni, ami épp az aktuális érzelemvilágomnak megfelelő. Úgy érzem, sok minden van „odabenn” magamban, ami még arra vár, hogy vászonra kerüljön.


Mit jelent számodra a festés?


A festés egy másik világba repít el, ahol bármi lehetséges, ahol nincsenek elvárások, nyomás. Talán, ha egy szóval kellene jellemeznem, akkor azt mondanám, szabadság, a teljes szabadság. Amikor festek, megnyugszom, mert vászonra kerül minden érzés, ami bennem van.


Elárulok egy titkot: ha valaki meg akar ismerni, akkor elég a festményeimre tekintenie, ott van minden bennük. Azt mondják, vállald fel önmagad. Azzal, hogy megosztom a festményem másokkal, pontosan ezt teszem, megosztom velük mindazt, ami én vagyok. Mi tesz boldogabbá valakit annál, minthogy az álarcok nélküli önmagával mosolyt fakaszt mások arcára? Boldogsággal tölt el, ha valaki mosolyog, örül a festményeimnek, mert igazából rám mosolyog, arra, aki én vagyok.


Művészként mi ihlet téged? Honnan jönnek az inspirációid?


Az ihlet egy különleges dolog számomra. Van erre egy jó hasonlatom. Úgy képzelem el, mint egy madár énekét. Nem akkor hallod a dalt, amikor szeretnéd, hanem akkor, amikor a madár akarja. Gyönyörű az éneke, csodaszép a szövege, teljesen magával ragad.


A minap egy ilyen pillanat volt, amikor a nap átsütött a fák levelein, és azoknak a színük megváltozott, világosabbak lettek, élettel telibbek. Leginkább reggel vagy délben ajánlom keresgélni az ilyen pillanatokat, próbáld ki te is, tetszeni fog! Egyből arra gondoltam, hogy de jó lenne ezt megfesteni. Abban a pillanatban éreztem valami olyasmit, ami megragadott. Ahhoz, hogy a festmény életre keljen, az ihlet elengedhetetlen. Kell a kismadár éneke legbelül, ami segít életben tartani a színeket.


Sok fiatal nem veszi észre vagy nem meri észrevenni azt, hogy miben tehetséges, emiatt egy olyan utat választ, amit talán kevésbé szeret, de biztosabb, mint a szárnybontogatás és az álmokhoz vezető meredek út. Mit üzensz ezeknek a fiataloknak?


Úgy gondolom, lehet választani a biztosabb utat is, ha valakinek ez nagyon fontos, viszont nem szabad feladni azt, amit az ember igazán szeret. A biztonságos mellett adj helyet annak, ami te vagy, ami kiteljesít. Én eléggé intuitív típus vagyok, ezt a fenti hasonlataim is alátámasztják, ezért számomra egy apró halk hang, érzés volt a festés, amire sokáig nem figyeltem. Ha te is ilyen vagy, figyelj erre a hangra, érzésre, amire hivatott vagy, mert az fog igazán boldoggá tenni. Amikor jóban vagy önmagaddal, akkor a körülötted lévőkkel is sikerül „zöld ágra vergődni” (jóban lenni).


Egyszerű logika, ha azt csinálod, amit szeretsz és kiteljesedsz, attól jó lesz a közérzeted. Ha jó a közérzeted, akkor könnyebb szeretned önmagadat és másokat, így szebb az élet. Üzenem neked és magamnak is: Szeresd önmagad, mert még szükséged van rá.


Vass Réka

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments