Nemi sztereotípiák a divatban

A lányok viseljenek rózsaszínt, a fiúk kéket. A lányok járjanak ruhába, a fiúk öltönybe.



Ez csak néhány a divathoz kapcsolódó nemi sztereotípiák közül. A múltban ezek a sztereotípiák nagyon konkrétak voltak, és nagyon ritkán keresztezték őket az emberek. Napjainkban azonban ezek a vonalak egyre homályosabbak. Az idősebb generációk még tartják magukat a tradicionális szabályokhoz, de a fiatalok már inkább az önkifejezéshez csatolják az öltözködést. Az irányzat nem új keletű, manapság minden téren harcolnak a nemi megkülönböztetés és a beskatulyázás ellen. A divat csak az egyik ága, amiben egyre jobban sikerül megtalálniuk önmagukat előítéletek nélkül.


Ha visszatekintünk az elmúlt évtizedekre, mindegyikben vannak divatirányzatok, de ezek a tendenciák többnyire nemenként eltérőek voltak. Vegyük például az ’50-es éveket. A férfiak hétközben öltönyben és nyakkendőben jártak, hétvégén pedig ezt váltotta a nadrág és az ing. A nők nagyjából minden nap ruhákat és gyöngyöket viseltek, mindig csinosak és összeszedettek voltak. Manapság, ha megfigyeljük a divatot ez már nem jellemző. A Who What Wear divatweboldal egy cikkében, amely a 2018-as őszi/téli trendekről szól, nincsenek konkrét trendek a férfiak és a nők számára. Össze vannak vonva, ami azt mutatja, hogy a nemek szerint már nincsenek azonos divatsztereotípiák.


Harry Styles, brit énekes, harcba szállt ezekkel a sztereotípiákkal a decemberi Vogue magazin címlapján. Kék, fodros ruhát viselt, amit egy fekete blézerrel dobott fel. Természetesen viták ezreit robbantotta ki a borító a közösségi médiában.


A nemi sztereotípiák dekonstrukciója a divat révén című tudományos cikk szerint:

„Az egyén biológiai felépítéséhez kapcsolódó társadalmi és kulturális elvárások bizonyos szerepet töltenek be, és ez a szerep számos nemi sztereotípiát is magában hordoz. De az egyén használhatja a ruházati stílust nemi identitásának kifejezésére, amely nem felel meg a közösség és a társadalom elvárásainak."

 

A divatirányzatok ezen változásai a még nagyobb társadalmi változások élvonalába kerülnek. A nemi identitás már nem ilyen fekete-fehér fogalom, ezért a divat sem az. A férfiassághoz és a nőiességhez igazodó tulajdonságok társadalmilag felépítettek; nincsenek kőbe vésve. Kulturális normák révén jönnek létre, és hagyományokon alapulnak, de mint minden, a hagyományból kialakult dolog, ezek is megvitatás és változás tárgyát képezik.


Az egyiptomiak szemceruzát, ruhákhoz hasonló darabokat és szoknyákat viseltek, mégsem volt kulturális megosztottság, mert ezeket a tulajdonságokat nem érzékelték nőiesnek. Ezenkívül a nők nem mindig viseltek nadrágot. Az első nőket botrányosnak tartották.


A hagyományokat nehéz megtörni vagy megváltoztatni. Az emberek a rutinra és a biztos dolgokra támaszkodnak. A ruházat csak textil, különböző mintákkal és stílusokkal. Időnként hangulatot teremt és növeli az önbizalmat. Lehet akár szimbolikus. Nem kötődik azonban a nemi szerepekhez.


Adorján Zsófia

Újságírás, III. év

Nyitókép forrása: Esquire magazin

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments