Feltételezem, hogy te is kénytelen vagy a következő félévedet újratervezni. Gyanítom, hogy ez helyenként bosszantó és igen kényelmetlen tud lenni. Lehet, hogy hozzám hasonlóan számodra is a terveidet pontosan átmetsző vonalként jött ez az állapot. És hogyan tovább?
Az élet nem állt meg, csak átalakult. – ahogy mondják sokan mások. Mielőtt azt gondolnád, hogy ez egy értelmetlen motivációs szpícs, és abbahagyod az olvasást, kérlek engedd meg, hogy meggyőzzelek az ellenkezőjéről.
Igen. A járvány dolgok elég sok mindent átalakítottak. És egyáltalán nem gondolom, hogy mindenkinek annyi ideje lenne, hogy ez alatt az idő alatt nyelveket tanuljon, vagy egyéb hasznos skilleket sajátítson el. Bőven megvannak a mindennapi teendők, de ennek ellenére ott van az az érzés bennünk, hogy lassulunk, és ez ijesztő.
Szeretnélek bátorítani, hogy a következő három lépést követve te is értékeld újra az előtted álló időszakot, hogy az valóban egy jól megtervezett, hasznos és cseppet sem unalmas idő legyen. Nem mondhatom azt, hogy tegyünk úgy, mintha mi sem történt volna, és folyassunk mindent ugyanúgy. Javaslom, hogy tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy ne azt kelljen sajnáljuk, ami nincs, hanem annak tudjunk örvendeni, ami van.
1. Tudatosítsd és fogadd el, hogy a koronavírus jelen van a világban, és ez igenis megváltoztat dolgokat.
Sokunkban harag lehet ebből kifolyólag. Lehet, hogy tudatos lehet, hogy teljesen tudatalatti, de dühösek lehetünk. Fontos, hogy ezt az indulatot helyesen tudjuk kezelni. A harag, legyen az egy személy vagy egy helyzet irányába, főleg saját magunkra nézve ártalmas. A vírus egy kicsit sem fogja rosszabbul érezni magát attól, hogy dühösek vagyunk, viszont ez a harag árthat fizikai és lelki egészségünknek vagy a kapcsolatainknak egyaránt.
Akkor mit tehetünk? Bocsátsunk meg a sorsnak, a Fentvalónak, a vírusnak, a kínaiaknak vagy bárkinek is, akit ezért hibáztatunk. Ez az állapot nyilván nem a felsoroltak hibája, egyszerűen van és kész, de ha eldöntjük, hogy tovább nem mérgelődünk ezen, azzal óriásit léphetünk a saját békességünk irányába.
2. Tervezz, tűzz ki célokat és valósítsd meg!
Azzal, hogy elfogadjuk a kialakult helyzetet, megszűnik az az akadály, amelyet magunk elé állítottunk és hirtelen nem tudjuk, hogy mihez kezdjünk. Sokaknak keveset vagy alig észlelhetően változott az életük és a napi rutinjuk, de biztos vagyok benne, hogy ha eddig nem is, egy idő után mindenki el fog jutni arra a pontra, amikor azt érzi, hogy újra kell terveznie dolgokat.
Számomra sokat segített, hogy a nyárra kitűzött céljaimat átgondolva azonosítottam, mi az, amit más eszközökkel, de hasonló módon el tudok érni. Nem kell mindenről lemondanunk, néha csak kreatívan újra kell terveznünk.
3. Kérd magad számon!
Oké, hogy elfogadtuk a helyzetet, és megpróbáltunk tervezni kisebb nagyobb sikerekkel, de mi lesz ezután? Hagyjuk, hogy beszippantson minket az önsajnálat vagy a lustaság? Engedjük, hogy csak úgy történjenek a dolgok, de igazából nem mi irányítjuk azokat? A tervező füzetünket pedig ott hagyjuk porosodni a legalsó fiókban?
Kérd számon magad! Koronavírus ide vagy oda, akár egyetemista, akár már önellátó vagy, fontos, hogy következetes legyél. Ha te nem vagy hű saját magadhoz, akkor kitől mered elvárni, hogy hűséges legyen hozzád? Ha te nem tiszteled magad, akkor kitől várod el, hogy tiszteljen téged? Az, ha számon kéred magad időnként, hogy meddig jutottál el a terveid alapján, az még inkább motiváló tud lenni. A sikerélmények pedig örömet és önbizalmat adnak majd.
Ez a három lépés azt gondolom elengedhetetlen ahhoz, hogy te, aki olvasod, igenis véghez tudd vinni, amit elterveztél. Meggyőződésem, hogy azok a céljaid, amelyeket jó szándék vezérel, amelyek valóban építőek és hasznosak, azokat nem szabad hagyni elveszni. Azt gondolom, hogy bármit is hozzon a jövő, haladnunk kell. Még ha egy kicsit most vissza is vettünk a sebességből.
Vass Réka
Nyitókép forrása: unsplash.com
0 Megjegyzések