Boros Adél: Kevés élő ember találkozott még ennyire fertőző vírussal

A járvány az egész világban jelentős változásokat hozott. Interjúalanyom, Boros Adél, három gyermekes családanya, aki két éve költözött ki Spanyolországba családjával. Az ottani helyzetről, a koronavírussal kapcsolatban március 22-én kérdeztem őt.





Az embert a koronavírus hét ismert faja tudja megbetegíteni. Ezek világszerte főleg gyerekeket és időseket fertőznek meg, megfázásos tüneteket és légzőszervi megbetegedéseket okozva. A vírusok gyorsan szaporodnak a szervezetben és képesek legyengíteni az ember immunrendszerét.

Az április 20-ai adatok alapján, csökken a napi halálesetek száma Spanyolországban. A hétfő délelőtti összegzés szerint az előző 24 órában 399-en haltak meg a fertőzés következtében, ami a legalacsonyabb szám március 22 óta.

200 ezernél több fertőzöttet tartanak számon, de ugyanakkor egyre több gyógyult van. Ennek köszönhetően, kiürült az egyik koronavírus-fertőzöttek kezelésére felállított, ideiglenes kórházi részleg a madridi expón.

Annak ellenére, hogy a járvány mérsékelődni látszik, Pedro Sánchez miniszterelnök szombaton bejelentette, arra kéri a parlamentet, hogy a veszélyhelyzetet május 9-ig hosszabbítsák meg Spanyolországban.

Interjúalanyom, Boros Adél, részletesen mesélte el azt, hogy ők miként élik meg a koronavírust egy olyan nagyváros közelében élve, mint Barcelona. Megosztotta, hogy milyen szeretettel gondol haza, az itt élő ismerőseire, illetve leírta az aktuális helyzet adta tapasztalataikat.

Mesélnél nekem arról, hogy mi változott nálatok a vírus miatt?
Kereken egy hete, péntektől nincs iskola és óvoda, szombattól Katalónia lezárta határait, vasárnaptól mindenki otthon van. Csupán három helyre mehetünk ki: a legközelebbi élelmiszerüzletbe egy ember, a legközelebbi gyógyszertárba szintén egy ember, ha esetleg sürgősségire kell menni, már két ember is elhagyhatja otthonát. Minden mást tiltott. Én három napja voltam utoljára vásárolni, biciklivel, szemtanúja voltam, hogy megállítottak egy autót, ketten voltak benne – ami, egyébként tilos –  és emiatt megbüntették őket.

Mit gondolsz ezekről a szigorításokról?
Szükségesnek találom, mivel kevés élő ember találkozott még ennyire fertőző vírussal. A levegőben is ott van, a tárgyakon eléldegél napokig. Vannak tünetmentes hordozói, nem beszélve arról, hogy a vírus lappangási ideje elég hosszú, két hét. A világ több pontján is vannak olyan barátaink, ismerőseink, akik az egészségügyben dolgoznak és jogosan kérnek mindenkit arra, hogy maradjanak otthon. Így talán lehetne lassítani a fertőzöttek egyre növekvő arányán, ezzel meggátolva, hogy összeomoljon az egészségügyi rendszer.

A város, ahol éltek közel van Barcelonához, ott mi a helyzet?
Három napja keresi a Vöröskereszt az önkéntes kórházi alkalmazottakat több felületen is. De van egy lista a lehetőségekről, hogy ki mit választhat a tétlenségben. Van, aki otthonról dolgozik és van, aki szabadságra ment. Kivételek, akik az utcán a rendért, a kórházban az egészségért, boltokban és gyógyszertárakban az eladásért felelősek. Nagyon óvatosak ők is, nem szabad érintkezzenek senkivel. Csomagokat nem átadják, hanem leteszik és megkérik, ha tehetik három napig hozzá se érjünk. Zöldségesnél kesztyűt osztanak a válogatáshoz. Vásárlásnál kikérjük mit szeretnének egy kicsi ablakon, és ideadják egyben. Mindenkinek meg kell tartani a minimum három méter távolságot egymástól.

A gyerekek hogyan élik ezt meg?
Három gyerekünk van, a legkisebb még nem jár óvodába, de a középső már igen, a legidősebb pedig kisiskolás. Kétnaponta online találkoznak a gyerekek az osztálytársakkal, barátokkal. A tanítók és óvónők küldenek testnevelési gyakorlatot, olvasnivalót, játékötletet. Sokan tömbházban laknak és még teraszuk sincsen, de meg lehet azt szokni, meg kell szokni. Hosszabbak lettek a napok, lelassult a család, sokat gondolunk haza, a barátainkra. Olaszországban öt hete így élnek már, de dél-amerikai barátaink helyzete sem jobb.

Mit üzensz az itthoniaknak?
Legyünk hálásak, minden nap köszönjük meg azt, ami adatik. Ha kevés, akkor is. Szeretetteljes napokat, türelmet és kitartást. Szeressük egymást erősen! Vigyázzunk az egészségünkre! Arra kérek mindenkit, akiknek lehetősége van, maradjon otthon. Az egészségünk megőrzésének érdekében fontos a megelőzés.


Legutóbbi beszélgetésem során az is kiderült, hogy április 27-től egy kilométeres körzetbe kimehetnek két órát sétálni a gyerekekkel, viszont továbbra is szükséges a távolságtartás. 

Lőrincz Ágota Szidónia
Újságírás, I. év

Megjegyzés küldése

0 Megjegyzések

Comments